83'ten beri parti sayısı beş ama kafa sayısı bir

Başkan hep aynı hep aynı. Bu arada faydalı doktora tezleri de yazılabiliyormuş görmüş olduk :)

 

Durak'ın Başkanlığında Seyhan kıyıları Adana'nın statü simgesine dönüştü

"Aytaç Durak dönemi neoliberal belediyecilik pratiğinin en önemli uygulama örneklerinden birisi. Durak döneminde belediyecilik 'başkanla' özdeşleşti; başkan merkezli bir yapı gelişti. Özelleştirme şampiyonu Durak kendi deyimiyle başkanlık koltuğu hariç her şeyi özelleştirdi. Bu, zamanla özel sermayeyle işbirliğine evrildi. Durak'ın mal varlığı bu dönemde artmaya başladı."

"Yerel Demokrasi, Katılım ve Yönetişim: Adana Örneği" başlıklı tezinde Adana belediyesine odaklanan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden Dr. Taylan Koç, Türkiye'de en uzun süre belediye başkanlığı yaparak bugüne kadar gelen Aytaç Durak'ın her dönem seçilmesini şöyle açıklıyor:

"26 yıldır birlikte çalıştığı ve Adana halkını çok iyi tanıyan bir ekibi var. Nerede ne konuşulacağını, hangi mahallede nelerin talep edildiğini bilen ve halkın nabzını çok iyi tutan bu ekip Durak'ın projelerini şekillendirirken çok işe yaradı. Durak yerel medyayı da kullanarak yaptığı her projeyi itirazsız bir biçimde kabul ettirebildi. Adanalılar ucuz toplu taşıma ve ekmeğin yanı sıra şehrin güneyden kuzeye taşınmasını tüm sorunlu kısımlarına rağmen sağlayan Durak'a hangi partiden aday olursa olsun oy verdi."

 

Published: March 18 2010

  • category:
  • tags: